|
Alan 109 - Brak zasilania
WoM2 - Wszystko o Metin2 |
witam! podczas montazu kilku alan'ow 109 napotkalem dziwny problem. radyjka wpinane sa albo bezposrednio pod aku - albo w instalacje iso od radioodbiornika. napiecie w zaleznosci od tego czy silnik pracuje czy nie - wynosi od 11,50v do 14v. no i teraz zagadka:
posiadam cyfrowy (elektroniczny) miernik mocy/swr albrechta swr dig, wymagajacy zewnetrznego zasilania. zaobserwowalem takie zachowanie:
1) radio podlaczone do swojego zasilania - ma napiecie nawet wewnatrz przy lutach podlaczone bezposrednio do anteny - brak zasilania po przekreceniu galki - radio ciemne. lub czasami wyswietlacz cmi ledwo co, kanalow nie mozna zmieniac - lub jesli cmi mocniej - kanaly wariuja - nacisniecie ptt nic nie zmienia - radio nie szumi na kanalach (sq i rf gain na maxa odkrecone)
2) podlaczam miernik albrechta do zapalniczki, antene do miernika - miernik do radia - i zdziwko!! dziala - normalnie nadaje okolo 2 - 3w ( w zaleznosci od napiecia w instalacji) - swr do strojenia ale akceptowalny.
3) przelaczam spowrotem antene pod radio i wypinam miernik z obwodu i z zapalniczki - radio ciemne - patrz pkt 1.
i co to moze byc? antena spradzalem miernikiem i: 1) ma przejscie miedzy oplotem - a masa auta (montaz na uchwycie) 2) nie ma przejscia miedzy goraca zyla a oplotem 3) nie ma przejscia miedzy goraca zyla a masa auta 4) swr jak wyzej - do strojenia - w granicach - 3 - 5 - jednak sprawdzane pomiedzy 2 kamienicami - stojac antena moze 50cm od muru - wiec kwestia pogladowosci - do strojenia bedzie przestrzen otwarta.
prosze o sugestie
73!
Może ten temat coś pomoże: http://cb-radio.pl/phpBB/...4069af7a#246372
Może ten temat coś pomoże: http://cb-radio.pl/phpBB/...4069af7a#246372
hmmm wybacz kolego ale nie widze tutaj nic poza opisem i sugestiami co do podobienstw do modeli 101...
Gwoli scislosci - chcialbym dodac ze oba radyjka byly odeslane do firmy alan polska jako ciemne (zanim kapnalem ze tak naprawde sa ciemne tylko w pewnych okolicznosciach) i wrocily do mnie z opisami:
1) przelaczone na PA 2) skrecona galka sq + rf
oba oczywiscie rzekomo sprawne - pouczono mnie o czytaniu instrukcji obslugi - no ale to nie zmienia faktu ze teraz jak bym nie pstrykal przelacznikiem cb/pa w celu wykluczenia niekontaktowania w/w - i lub - krecil galkami sq/rf i volume - efekt jest ten sam - jak opisany w 1 poscie - 2 radia - zachowanie identyko.
pozdrawiam.
Sorry kolego nie ten link wrzuciłem.
Zerknij na zimne luty zasilania (MASA) Podpinając miernik z sasilaniem zewnętrznym podajesz mase przez gmiazdo antenowe
Zerknij na zimne luty zasilania (MASA) Podpinając miernik z sasilaniem zewnętrznym podajesz mase przez gmiazdo antenowe
witaj! niestety przed wysylka do serwisu alana radio bylo zaplombowane tak ze moglem otworzyc strone gdzie jest glosnik i chociaz sprawdzic czy dochodzi napiecie do lutow - ale nie moglem juz wyjac plyty (z powodu plomb) zeby poprawic luty od spodu.) - teraz radia wrocily podwojnie plombowane - wiec nawet klapki od glosnika nie zdjeme...
czy rozwiazaniem jest podanie masy elektrycznej - do gniazda antenowego? zrobilbym krotki mostek dodatkowym kablem dolutowanym do gniazda radia i prowadzacym do kostki polaczeniowej na mase. Czy nie zmieni/przeklamie mi to wksazan swr podczas pomiarow?
pozdr!
[ Dodano: 7 Sierpień 2008, 11:38 ]
|
|