|
antena a burza
WoM2 - Wszystko o Metin2 |
zastanawia mnie czy anteny cb bardzo sciagają wyładowania w czasie burzy. chodz mi zwłaszcza o anteny bazowe, choć jestem ciekaw jak wygląda sprawa w również w mobilowych ,czy kłaśc je w czasie burzy i wyłaczać radyjko?
Każde uderzenie bezpośrednie to 100% zniszczone radio. Anteny z dop. transformatorowym chronią radio w przypadku bliskiego ale nie bezpośredniego uderzenia i są bezpiecnziejsze dla użytkownika. Każda antena a w szczegulnosci z włókien sztucznych zostanie uszkodzona po trafieniu (z włókna bardzo mocno). Anteny na wiekszą moc są bardziej odporne (grube cewki i grube promienniki) Antena samochodowa straci nieco długości promiennika po trafieniu a bazowa mniej
Piorun nie patrzy czy antena jest uziemiona czy nie..., jeśli przeleciał 1 km to kilka centymetrów do najbliższej masy (np. ziemi, wilgotnego muru itp..) nie robi mu różnicy , jak ma trafić to trafi z anteną uziemioną czy nie , dla tak gigantycznego napiecia wszystkie wysokie budowle są uziemione dlatego są trafiane ,dla tak wysokiego napiecia izolatory nie istnieją .
Def.
W mobilu antena jest na potencjale nadwozia, które posiada separację z glebą poprzez opony. Tu nic nie powinno się dziać (większość samochodów posiada zwykłe anteny radiowe). Zresztą auto w czasie burzy jest najbezpieczniejszym miejscem (tak mówią badania i sama statystyka). Co do bazy to tu sam jestem ciekaw jak robi się instalację odgromową. Wielokrotnie widziałem skutki uderzenia w antenę radiotelefonu stacjonarnego (na PKP). Usmażone radio i bardzo często przerzut napięcia na zasilanie co daje w efekcie zamordowanie innych urządzeń.
czyli jednym slowem lepiej zdejmowac
(tak mówią badania i sama statystyka).
WiesiekU, widziałem taki program na TVN TURBO, z tego co pisze Def to najlepiej położyć antenkę i odłączyć radyjko, martwi mnie jednak bazówka!!!
Samochody ciężarowe sięgają swoimi antenami radiowymi (nie cb) jeszcze wyżej i nic się nie dzieje. Co do Defa to z mojej strony jak najwyższy szacunek .
nie zartujcie, ze bede musial klasc maszt przy kazdej burzy
Samochody ciężarowe sięgają swoimi antenami radiowymi (nie cb) jeszcze wyżej
Wiesiu chodzi mi o długość promiennika.to tak jak z antena RTV na wieżowcu i stacjonarką na zwykły 4ropietrowcu!!! A co do ciebie def to cięzko mi zaimponować, a ty to robisz od samego początku Def siła spokoju
To może inaczej: wyładowanie atmosferyczne wybiera punkt gdzie istnieje większa różnica potencjałów. Tu raczej nie wysokość a potencjał jaki jest w danym miejscu decyduje o miejscu uderzenia pioruna. Zresztą zobacz, że prąd elektryczny tak w gazach jak i zwykłym przewodniku płynie zawsze pomiędzy punktami o najwyższej różnicy potencjałów i "dróżką" o najwyższej przewodności. P.S. Jeszcze nikomu nie zaszkodziło stosowanie środków bezpieczeństwa .
. Praktycznie na 100% skutkow uderzenia nie da sie uniknąc ale mozna je skutecznie ograniczyc .kazdą antene bazowa MUSI BYC UZIEMIONA,a uziemienie powinno byc wykonane wg. odpowiednich norm.Nie mozna tego tematu wykonac byle jak bo grozi to powaznymi skutkami do smiertelnego porazenia prądem i pozarem włącznie.Warto tez podczas burzy odlączyc radyjko od anteny i zasilania.Pamietajcie-- Porządnie uziemiona to bezpieczenstwo!!!!
Tylko jak się to robi (poprzez iskiernik czy inny wynalazek)? Sam wspornik anteny to pryszcz ale co z batem?
[ Dodano: Pią Lut 10, 2006 8:05 pm ]
bazowa antena 5/8 czy 1/2 fali jest zwarta do masy i iziemienia przez transformator dop. (cewkę) , wiec żaden iskrownik nie jest konieczny bo i ta nic by nie pomógł.
antena 1/4 w większości przypadków wymaga założenia odgromnika .., najprościej zwykłego powietrznego na jak najniższe napiecie np. 500V albo 1kV. Odgromnik gazowany tylko metalowy bo szklany zostanie 'zdetonowany' przy uderzeniu i bardzo niebezpiecznie się rozpryśnie.
każde zabezpiecznie chroni operatora przed usmażeniem ,ale bezwzglednie należy ODŁACZYĆ radiostację od anteny , bliski kontakt człowieka z kablem, wtyczką.. odłączoną od radiostacji jest zagrożeniem życia w czasie uderzenia pioruna, należy przebywać możliwie daleko.
Żadne zabezpiecznie nie chroni przed śmiertelnym porażeniem w przypadku dotknięcia metalowych elementów połączonych z anteną (radio, mikrofon , głośniki dodatkowe, zasilacz itp.) i w tym samym czasie uderzenia pioruna.
Def.
A-ha a co ty def na mój pomysł z bazówką na dole?
Mich: ja naprawdę nie miałem zamiaru doprowadzać Cię do bólu głowy używając takich sformułowań . Jak ktoś od wieków ma do czynienia z prądem to nie potrafi w inny sposób myśleć i mówić (takie zboczenie zawodowe ). Tu muszę bez bicia przyznać, że teoria teorią a praktyka czasami pokazuje coś innego. Zdarzają się czasami takie numery, że włosy stają dęba na głowie. Jak to mówią: "strzeżonego Bozia strzeże". Tym bardziej w domu teoretycznie bezpiecznym trzeba uważać. Pozdrawiam serdecznie i oby wszelkie pioruny z daleka omijały nasze anteny i antenki. P.S. Dzięki Def za te szczegóły techniczne. O to mi chodziło.
Dobry pomysł, antena zostanie uziemiona, a dla pioruna będzie mniej widocznym miejscem , ale zasięg stacji zmaleje , cos za coś.. Def.
WiesiekU, spoko -moja przygoda z prądem i takimi rzeczami, ogranicza się do wymiany żarówki(oczywiście przy wyłączonych korkach), a moje zmartwienie z bazówką jest po pytaniu żony,,Michał czy przez ten drut na dachu nie spalisz nam chałupy, chodziło o burzę), oczywiście jak to przystało na uczciwego męża odp,, no coś ty kochanie czy ja bym narażał Ciebie i twoja mamusię na niebezpiczeństwo ?
Def a jak sądzisz czy spadek będzie znaczący?
Def a jak sądzisz czy spadek będzie znaczący?
gwarantowany - mam tak maszcik do plota przyczepiony i "chalupa" zaslania mi widocznosc w jedna strone dosc sporo, ale mam wysokawy domek, antena wystaje tylko jakies 2m nad dom (chyba nawet niecale)
Dużo stracisz na wysokości?
Gdzieś słyszałem , że przed burza powinno się odkręcac kabel antenowy z radia i przyłorzyc koncówke kalbka ( goracom żyłe ) do grzejnika , albo lepszym sposobem może byc wyrzucenie kabla przez okno ? co o tych rzeczach sadzicie ? 73!
mobil, gwarantowany ...ale spadek czy zasięg? Jaka masz antenkę i radio? pozdrawiam Wiesiu strata wyniesie 3-4 metry.
czy spadek będzie znaczący?
to zależy jak wysoki będzie Twój maszt tzn czy będzie niższy niż budynek obok którego będzie stał?
to zależy jak wysoki będzie Twój maszt tzn czy będzie niższy niż budynek obok którego będzie stał?
Orzeł, wysokość będzie równa domowi.
161BD24 oba sposoby są ok. choć antena u góry też powina być uziemiona , bo inaczej nasz kabel antenowy nam pod okno sprowadzi piorun... Def.
To trzeba by się zastanowić co wyjdzie taniej: czy odpowiednio wysoki maszt czy poprowadzenie uziomu do istniejącej anteny. Teściową się nie przejmuj. Jeszcze żadnej chyba piorun nie zaszkodził .
wydokość będzie równa domowi. Skoro tak to nie ma problemu ,antena będzie ponad dachem więc bardzo dobrze.Tylko ze strojeniem będzie troche zabawy.
mobil, gwarantowany ...ale spadek czy zasięg? powiem szczerze, ze od razu nie zatrybilem o co biega, ale od razu mowie, ze SPADEK ZASIEGU gwarantowany, gdybym mial antene na dachu domu antena zaczynalabysie tam gdzie sie teraz konczy, czylli 6-7m straty na wysokosci, a to juz sie przeklada na zasieg
(mój dom nie ma piorunochronu) co wy na takie rozwiazanie? Bezpieczniej byłoby instalację odgromową wykonać.
73!!!
Bezpieczniej byłoby instalację odgromową wykonać. Też tak myślę, tylko ekipa która przyjechała i zrobiła pomiary stwierdziła iż a by uzyskać uziemienie należy wkopać z 50 metrów bednarki i co kilka metrów wbić 3metrowe szpilki a i tak nie ma pewności czy uzyskamy odpowiednie uziemienie (teren o bardzo słabej absorcji)
No to kiepsko ale niestety tak bywa. Trzeba liczyć kasę i zdecydować się na jakieś rozwiązanie. Założenie instalacji ogromowej na domu pomimo, że droższe to zapewni ochronę całości.
instalacja odgromowa na budynku wcale nie jest taka kosztowna jak by sie wydawalo wiecej wydajemy na sprzet elektroniczny w ciagu roku
instalacja odgromowa na budynku wcale nie jest taka kosztowna jak by sie wydawalo wiecej wydajemy na sprzet elektroniczny w ciagu roku Panowie uwieżcie że nie chodzi o pieniądzę ale musiałbym całą działkę naszprycować żelastwem (NAJMNIEJ) 50metrów bednarki i 30-3metrowychszpil) ,zreszto pojechałem do Energetyka (kolegi) i usłuszałem że ich urządzenia mimo że są uziemine to po walnięciu pioruna dużo po nich nie zostaje Ubezpieczyłem pożądnie dom ,przeżyłem kilka burz i jkoś się żyje. A tak z ciekawości poszukałem w okolicy domu z piorunochronem i brak -a mieszkam na podpłockiej dzielnicy domow jednorodzinnych- około (300domów)
Witam!
a moze gdzies w najblizszej okolicy masz jakies wysokie elementy (niekoniecznie swoje, np. orlenu ), ktore zbieraja wszystko z okolicy
w miejscowosci, w kt. sie urodzilem i mieszkalem kilka ladnych lat ... osoby mieszkajace w poblizu jednostki wojskowej (JW --> tak apropos jedna z 3 lacznosciowych w kraju) nie zakladaly "piorunochronow" ... tez okolo 300 domkow jenorodzinnych ...
powodzenie i "nietrafienia" zycze
Czy kościół z wieżą w odległości ok 500 m też zbieże ?
Zastanawiam się nad bazą i lokalizacją anteny na dachu - bud. niski Kalenica ( najwyższy punkt ) ok. 7,0 m nad terenem
Czy połać dachu - kryrt blachą będzie stanowić uziemienie ?
Antenę chcę postawić na maszcie ok. 2,0 m i ew. uziemić
73 dla wszystkich
Ps. Jak dlamnie to badzo ciekawe tematy idą na forum
Oficjalnie metalowy dach nie może mieć funkcji piorunochronu ,ale gdy go uziemnisz to masz w praktyce dobry piorunochron, antenę też uziemnij..
Def.
kol.Max 73 napisal;Czy kościół z wieżą w odległości ok 500 m też zbieże ?
-nie kolego nie "zbieze"-nawet jesli byloby to 150m. na budynku najlepiej byloby wykonac inst. odgromowa do ktorej nalezy podlaczyc antene i polac dachu -calosc najlepiej podlaczyc przez conajmniej 2 zwody pionowe do otokowej instalacji uziemiajacej w ziemi .otok nalezy pomierzyc ze wzgledu na opornosc uziemienia .
1. Czy radyjko z mobila na początek zda egzamin na bazie ? 2. Jeśli tak to jaki zasilacz żeby mógł być jako docelowy - radio z fstęgami ? 3. Czy warto zastanawiać się nad dodatkowym uziemieniem anteny wew. budynku ? 4. Czy podpięcie do uziemienia inst. elektr. nie zagrozi tej instalacji w przypadku warunków ekstremalnych - burza ( piorun ) ?
Część pytań może być nawet śmieszna - ale jestem laikiem w temacie elktryki - ale ponoć szybko się uczę - już po 20 powtórzeniu zaczynam trybić
[ Dodano: Nie Lut 12, 2006 1:01 pm ]
radyjko z mobila na bazie jaknajbardziej być może. sam tak mam:) zasilacz musisz mieć jak największy, stabilizowany na napięcie 13,6v, ale do radia z Wstęgami to niewiem gdyż mam tylko mobilowe radyjko.
1 Może być. 2 12-15 V i 4 A dla 25 W w SSB 3 standardowo nie ,ale można. 4 zagrozi, piorun ma być przejmowany jak najbardziej przez ziemię. 5 Nie wiem jak obecnie przepisy mówią.., kiedyś był jeden dla domku jednorodzinnego.., ale wieksza ilosć nigdy nie zaszkodzi.
Dalej nie wiem... Def.
1. tak 2.stbilizowany na 10A , 13,8 V i jeszcze ci zostanie troche zapasu 3.warto 4.zagrozi 5.nie wiem
[ Dodano: Nie Lut 12, 2006 1:27 pm ]
PYTANKO za sto punktów
Do jakich parametrów mogę się rozwinąć legal - bez konieczności naginania praw ?
Dodatkowy uziom nigdy nie zaszkodzi. W tym całym interesie chodzi o jak najmniejszą rezystancję do "ziemi". Zero w ZK też niby powinno być uziemione ale różnie z tym bywa.
Max napisal:Dzięki wszystkim za podpowiedzi , właśnie sobie przypomniałem że w momencie wykonywania fundamentów były wystawiane pręty ze zbrojenia żeby można było wykonać ew. uziemienie .
5. Czy powinny być min. dwa punkty dla poprawnego uziemienia ? wystawione prety z uziemienia to za malo -najlepszym uziemieniem instalacji odgromowej jest otok -to taka opaska z ocynkowanej bednarki 40*4 dokola budynku zakopana min. na glebokosc 0,6m a potem dopiero podlaczone do niej prety ze zbrojenia.A jesli chodzi o zwody pionowe z dachu to przy zwyklych budynkach jednorodzinnych to 2 zwody to min. ktore sie robi.Calosc instalacji MUSI!!!pomierzyc fachowiec z uprawnieniami . A co do uziemienia z REJONU to nigdy na to nie licz -to jedna wielka sciema ,sam bylem tego swiadkiem i to kilka razy
Do jakich parametrów mogę się rozwinąć legal - bez konieczności naginania praw ?
rozumiem ze chodzi o moc? 4W w AM/FM i 12W SSB.
-sam kilkakrotnie wykonywalem takie instalacje i moje opinie wywodzą sie z praktyki
Dzięki koledzy
Ale ja jestem up...
CZYLI kfadrat każdy kto pakuje na bazie dopałkę wyskakuje poza dopuszczalne prawem granice.
mirek41 jeśli jesteś znawcą tego zagadnienia to wykonam tak jak radzisz . Ponadto dumam nad bezpośrednim sprowadzeniem anteny do otoku - tylo czy sobie nie zaszkodzę ? 73 + 55
nie potrzeba dopalki. Moj 8001 sam z siebie wyciaga kolo 15W a AM/FM. A , no i nie mozna legalnie wychodzic poza czestotliwosci 26,960-27,400
antenę mozesz sprowadzic do otoku-uzyj do tego preta (z metra) fi 8 stalowego ocynkowanego i podlącz go w ziemi do bednarki poprzez zlącze kontrolne
ja mam 4 A ,ale prawdziwe i nawet nie odezwie się ,ale sam go robiłem bo kupowane fabryczne ampery są lżejsze od robionych samemu. .
ps. zawsze liczy sie tylko i wyłacznie pierwsza liczba (mniejsza) podawana przez producentów ,wiec gdyby miał 4A na coś tam wiecej powienien spokojnie działać.( o ile to prawda )
Def.
Jak zrobi się trochę cieplej wskakuję na dach , potem łopatka i dookoła budynku ok 55,0 mb + 1,0 m pręta przez ścianę w okolice anteny . No i wtedy niech z góry walą JA i tak będę czuł się bezpieczny . Zawsze lepiej się zabezpieczać niż potem żalować w kwesti anteny oczywiście też
Jak miło że idzie wiosna . A tak na szybko to co zrobić żeby nie trzeba było mieszkać w mobilu żeby z ludzmi pogadać ?
73
no to nawet niech ma te 3. Ja jak gadam w FM jestem skrecony do jakichs 3-3,5W i po godzinie gadki jak dotkne zasilacza to parzy. Ale juz sklada sie dla mnie 20A to bede spokojny o takie rzeczy :>
Jaki jest koszt wykonania takiej instalacji na domku jednorodzinym moze ktoś jest w temacie
A to fakt , zasilacze do radiostacji amatorskich są do pracy przerywanej przeznaczone.... termiczne zniszczenia są częste.... .
Wielki radiator to przyjaciel . Def.
Albo spory zasilacz impulsowy. Ten sam wyłączy się w "razie czego".
MAX_73 wykanaj prosty dipol bez transformatora. Na dachu ,albo możliwie wysoko zainstaluj antenę:
przy końcu kabla do żyły środkowej podłącz przewód jednożyłowy dowolnej grubości ok. 270cm ,do oplotu kabla podłącz identyczny przewód 270cm.
przewód połączony z środkową żyłą powieś jak najwyżej przez jakiś element izolujący np. 30 cm żyłki. przewód połączony z oplotem powinien być skierowny w odwrotną stronę ( można użyć żyłki do podwiązania go np. do dachu itp.
Def.
Jaki jest koszt wykonania takiej instalacji na domku jednorodzinym moze ktoś jest w temacie
W tam tym roku było od 3000 do 5000 w zależności od wielkości budynku.
Firth 73!
ja mam 4 A ,ale prawdziwe i nawet nie odezwie się Very Happy ,ale sam go robiłem bo kupowane fabryczne ampery są lżejsze od robionych samemu. Very Happy . Def czyli jak wykonam zasilacz taki jak jest w mikrolaboratorium (ten 4 A) to na bank będzie chulał z Cheetah-ą Bo jak tak do zabieram się do pracy ... A tak BTW to Cheetah ma 4 W w AM czy 10 ??
73!
Chetach ma tak naprawdę około 8 Wat AM/FM W i SSB 12 W SSB przy 13,8 V..
Pobiera tak mało ze 2 A starcza ,ale zrób 4 A tak w razie czego i do innego - mocniejszego radia też będzie dobry.
Def.
[ Dodano: Nie Lut 12, 2006 8:32 pm ]
Pobiera tak mało ze 2 A starcza Very Happy Kurde Def masz u mnie wirtualne piFko bo już kombinowałem co tu zrobić żeby ponadawać choćby w AM z mojej EMY . A tak apropo to czy ta EMA , która ma ponoć 3A starczy ??
W razie czego - problemów .. proszę o pytania. Very Happy Ale zasilacz i tak zrobie ... jak coś bede pytał
73!
DEF Dzięki ale z tego co zaczynam kombinować to według schematu który narysowałeś jeśli wykonam taką antenkę na maszcie ok. 3,0 - 4,0 m postawionym na kalenicy to jedna z połaci dachu będzie stanowić płaszczyznę odbicia
TZN . wyjdzie z tego antena kierunkowa ?
Sprostuj ja nadal się uczę
Może jednak prościej i skuteczniej będzie machnąć antenę 5/8 * 6 na kalenicy ew. kominie - obawiam sie trochę o wietrzyk czy mi tego nie złoży
Czy antenka według schemaciku rozpoczynająca się na ziemi da jakiś rozsądny zasięg ?
73 + 55
EMA 3 A starczy całkowicie .
MAX_73
Antena nie powinna być blisko dachu czy go dotykać bo to bardzo tłumi rezonans anteny.
Antena sama z siebie ustawiona pod kątem jest kierunkowa ale tródno to odczuć na niskim paśmie CB
Dach nie stanowi skutecznego reflektora anteny, nie zmienia on bardzo kierunkowosci anteny
Antena przy ziemi da bardzo słabe rezultaty (każda)
Antena 5/8 z 6 przeciwwagami jest skuteczniejsza bo będzie wyżej zainstalowana i nie będzie miała masztu obok siebie.
Ta antena którą opisałem jest dobra ale bliskie sąsiedztwo masztu i mniejsza wysokosć instalacji niż anteny 5/8 powoduje zmniejszenie jej zasiegu.
mimo wszystko jest bardzo tania , lekka i nie rzuca sie w oczy, pracuje szerokopasmowo.
i Uwaga na anteny telewizyjne !!!, bo one bardzo zakłócają radiostację a przy tak niskim montażu anteny o to nie tródno.
Def.
Anteny TV a jak się mają np. antenki od sieci komórkowych ? Mam neta z ORANGE i chcę trochę go poprawić wystawiając antenę zewnętrzną ponad dach . Czy moze ona wpływać niekożystnie na CB lub odwrotnie - ew. jakie odległości trzeba zachować . Antena ( firmy DIPOL ) dwu zakresowa 900 i 1800 MHz z kablem i przejściówkami ( http://www.dipol.com.pl/s...49ebf6184ea4e76 ) co o niej sądzicie czy warto ? A może jest jakieś inne prostsze i tańsze wyjscie
73
odległosć około 3 metrów powinna całkowiecie wystarczyć. Antena CB powinna być wyżej z uwagi na większą długość fali i wieksze tłumienie od podłoża.
Def.
Bedac przy temacie wyładowań tu można troszke poczytać http://garyhopson.webpark.pl albo http://www.dehn.pl/start.htm
Uziemienia w radiokomunikacji w praktyce amatorskiej. http://www.radioam.net/old/technika/uziemienia.htm
|
|