|
Antena Imax 2000 5/8 solarcon vel przeciwwagi
WoM2 - Wszystko o Metin2 |
Tak mi sie na razie wydaje że jestem szczęsliwym posiadaczem Imax-a przywiezionego z Holandii po przeanalizowaniu forum nie znałazłem tematu odnośnie wykonania przeciwwag do w/w antenki i mam parę pytań 1.Czy dużo daje zainstalowanie przeciwwag w tej antenie 2.Czy ktoś może montował takie przeciwwagi w Imax 2000 ( ewentualnie kupne czy własnej produkcji) 3.Brak miejsca ( mała odległość między pierścieniami regulacyjnymi a mocowaniem anteny wyklucza zamontowanie tak jak w Antronie 99 pierścienia z przeciwwagami patrz tu czekam na inne pomysły-propozycje...sugestie
1.Czy dużo daje zainstalowanie przeciwwag w tej antenie Z tego co wiem poszerza pasmo.
W Imax'ie tak montujemy dodatkowe przeciwwagi: http://www.wearecb.com/store/images/IMAXGPK.jpg
dop. paY fotka zamieniona w link bo sie stronka rozjerzdzała
Maciek ja się nie pytam jak wyglądaja orginalne przeciwwagi bo wiem pytam o ich funkcję ewentualnie zamienniki i czy warto je zakładać gdyż trzeba je sprowadzać z USA bo w europie cięzko dostac orginał i koszt około 45 euro bez transportu (w związku z tym pytanie czy warto )
Nie warto. Zmieni Ci tylko Kształt promieniowania...
Trochę teorii nie zaszkodzi
Z tym że są to nieprawdziwe dane bo to teria gdy anteny są mocowane na wysokosci gruntu bez masztu, antena półfalowa i jej wielokrotność (kolinearne) daje kąt 0 stopni gdy jest kilka fal nad ziemią o ile jest wykonana prawidłowo.
Def. gdyby tak było jak piszesz,to w sumie nie było by większych różnic między antenami zamontowanymi na dachach naszych budynków.
Dla przykładu,mam fabryczną antenę 1/2 na pasmo 2m zamontowaną na wysokości 20metrów nad ziemią,czyli jest to 10λ czyli sporo jak dla tego pasma.Mogę rozmawiać na tej antenie ze stacjami bazowymi tak do około 100km z mocy 5W.Teraz zakładam na jej miejsce antenę 3x5/8λ,która realnie patrząc ma zysk o 6dB lepszy niż antena 1/2. Czyli zgodnie z Twoją teorią,powinienem słyszeć na tej antenie nieco więcej,a stacje które słyszałem do tej pory powinny mi wychodzić na około 1S lepiej.
Praktyka po zamontowaniu 3x5/8 wygląda jednak zupełnie inaczej,bo stacje z którymi wcześniej rozmawiałem i miały nieciekawe sygnały,teraz prawie zamykają S-metr,a zasięg wzrósł ponad dwukrotnie. Więc jak widać,charakterystyka anten umieszczonych w normalnych warunkach,dach,maszt zasadniczo nie różni się od tej wypisanej w tekscie który umieścił Sowek. Lotniska zawsze będą pracowały na antenach GP 1/4-bo samoloty lataja po niebie, natomiast na komisariatach i wszelkiej słuzbie ruchomej,będą montowane anteny o niskim kącie promieniowania np. 3x5/8 dla zapewnienia jak najdłuższego utrzymywania się sygnału radiowego przy ziemii.A naprzykład na koleji,gdzie w zasadzie wystarczy im łączność do maksymalnie kilkunastu kilometrów wystarczą popularne anteny radmora,tzw. pałki 1/2.
3.Brak miejsca ( mała odległość między pierścieniami regulacyjnymi a mocowaniem anteny wyklucza zamontowanie tak jak w Antronie 99 pierścienia z przeciwwagami patrz tu czekam na inne pomysły-propozycje...sugestie Piotr... z ostatniego punktu mozna wywnioskowac ze chcesz "dorobic" sobie takie przeciwwagi tylko nie wiesz jak je przyczepic. Napisales ze czekasz na pomysly i sugestie.. wywnioskowalem ze chodzi o mocowanie tych przeciwwag. Przeciwwagi zmienia troszke charakterystyke promieniowania tej anteny... bedzie ona miala prawdopodobnie lekko obniżona wiazke promieniowania ku dołowi. Może również troszke zmienić szerokość pracy anteny. Nic poza tym... nie spodziewaj sie rewelacji na lokalu... jak slyszysz Gorzow na s1 to na s9 nie bedziesz slyszal po dodaniu tych przeciwwag.
Maciek właśnie o takie sugestie mi chodziło..... chodzi mi jeszcze o sianie po tv czy przeciwagi dużo pomogą czy ta antena raczej nie powinna siać sąsiadom po tv
Używam I-max'a od kilkunastu miesięcy i nikt się nie skarży na zakłócenia mimo braku "gadżetu" w postaci przeciwwag.
Praktyka po zamontowaniu 3x5/8 wygląda jednak zupełnie inaczej,bo stacje z którymi wcześniej rozmawiałem i miały nieciekawe sygnały,teraz prawie zamykają S-metr,a zasięg wzrósł ponad dwukrotnie.
To tylko i wyłącznie wyskalowanie wskaźnika i dynamika demodulatora FM któremy wystarczy niewielki przyrost sygnału aby np. z 50% szumu uzyskać 5% szumu przy przyroście o koło 10% sygnału. W AM jest bardziej liniowo. Dlatego trzymajac w ręku ręczniaka na 145 Mhz poprzez poruszanie nim uzyskujemy na skraju zasiegu czasem sygnał max a czasem żaden choć w praktyce sygnał się zmienia o 20% to demodulatorowi FM raz sygnał wystarcza a raz nie co daje ogromne róznice efektu przy bardzo małej róznicy sygnałów(S-metry radii FM są skalowane inaczej niż radii AM)
Defender,ale ucho i mapa nie kłamią,no i oczywistym jest,że tam gdzie wcześniej na antenie 1/2 nie było mnie słychać nawet po przyłożeniu do anteny 50W mocy,teraz wystarcza moc 5-10W i spokojnie sygnał leci daleko. Więc jednak ta rysowana charakterystyka promieniowania anten ma coś wspólnego z tą,którą otrzymujemy po zamontowaniu anteny na maszt
Przedewszystkim anteny dłuższe są czesto wyżej bo są dłuższe a wysokość najbardziej pomaga, Ja na 1/4 145 mhz mam minimlanie słabsze sygnały niż w tym samym miejscu antena 3*5/8 , oczywiscie dłuższa antena jest skuteczniejsza, ale jakby nie patrzeć dipol ma 0 dBd a antena kolinearna 3*5/8 około 6 dBd wiec sygna będzie lepszy o 1S, większe różnice to z powodu wysokości na której znajduje się promiennik dłuższej anteny. Poza tym na początku mówiliśmy o antenach nie kolinearnych, dipol jako jedyny promieniuje pod katem 0st. bo nie ma przciwwag które podwyższają kąt promieniowania. Dlatego między innymi służby profesjonalne częściej mają anteny kolinearne złożone z dipolów półfalowych a służby radioamatorskie anteny zołożone z promienników 5/8 fali.
Kolego Emkaesiak może napisz coś wiecej na temat tej anteny czy jesteś zadowolony jak się spisuje itd [/center]
No jakoś nie mogę przekonać się do twojej teorii Anteny kolinearne złozone z dipolów 1/2 były stosowane wieki temu,gdy nie znano metody łączenia promienników "gorącymi końcami" łącząc je za pomocą przesuwników fazowych,co dzisiaj jest bardzo powszechne i wygodne w stosowaniu.Szczerze mówiąc mimo,że często zadzieram głowę wysoko,aby podpatrzeć z czego nadaje czy to komisariat,czy remiza strażacka lub też stacja pogotowia ratunkowegoλ,to zawsze widzę jeden typ anteny:Radmor 3x5/8λ. Fakt,że wielosegmentowe anteny dipolowe są stosowane do dnia dzisiejszego,ale niestety nie przez służby ruchome czy krótkofalowców,lecz przez stacje nadajace program TV i radiowy,ale oni stosują tego typu anteny z popwodu nadawania z ogromnymi mocami i koniecznosci posiadania systemów antenowych,które składa się ze sobą jak klocki,co daje możliwosć łatwego rozbudowania systemu antenowego.
Def.jeśli iść tropem teorii,że dłuższa antena pracuje lepiej przedewszystkim dlatego,że poprostu jej czubek jest wyżej niż jakiejś innej krótszej anteny,to znaczy,że ja i wielu ludzi na całym świecie,wyrzuciło kilkaset złotych w błoto kupujac anteny o niskim kącie promieniowania,bo wystarczyło by wydać kilka czy kilkanaście złotych na przedłużenie masztu o 2-3 metry i nadawanie nadal na naszej prostej krótkiej antenie np.1/2λ.Efekt był by ten sam.
Dodano: 6 Luty 2008, 20:20 No jakoś nie mogę przekonać się do twojej teorii Anteny kolinearne złozone z dipolów 1/2 były stosowane wieki temu,gdy nie znano metody łączenia promienników "gorącymi końcami" łącząc je za pomocą przesuwników fazowych,co dzisiaj jest bardzo powszechne i wygodne w stosowaniu.Szczerze mówiąc mimo,że często zadzieram głowę wysoko,aby podpatrzeć z czego nadaje czy to komisariat,czy remiza strażacka lub też stacja pogotowia ratunkowegoλ,to zawsze widzę jeden typ anteny:Radmor 3x5/8λ. Fakt,że wielosegmentowe anteny dipolowe są stosowane do dnia dzisiejszego,ale niestety nie przez służby ruchome czy krótkofalowców,lecz przez stacje nadajace program TV i radiowy,ale oni stosują tego typu anteny z popwodu nadawania z ogromnymi mocami i koniecznosci posiadania systemów antenowych,które składa się ze sobą jak klocki,co daje możliwosć łatwego rozbudowania systemu antenowego.
Def.jeśli iść tropem teorii,że dłuższa antena pracuje lepiej przedewszystkim dlatego,że poprostu jej czubek jest wyżej niż jakiejś innej krótszej anteny,to znaczy,że ja i wielu ludzi na całym świecie,wyrzuciło kilkaset złotych w błoto kupujac anteny o niskim kącie promieniowania,bo wystarczyło by wydać kilka czy kilkanaście złotych na przedłużenie masztu o 2-3 metry i nadawanie nadal na naszej prostej krótkiej antenie np.1/2λ.Efekt był by ten sam.
Ech, nie rozumiesz o co mi chodzi, ludzie nie wydają pieniędzy w błoto bo aby efekt był o 20 % lepszy trzeba wydać 10 razy tyle i tak samo jest z każdą techniką. Wysokość końca anteny ma naprawdę duże znaczenie. Radmor nie ma anteny 3*5/8 tylko dipole kolinearne z przesównikami fazy, tak samo Grauta dla profesjonalistów ma anteny 2*1/2 a dla amatorów 2*5/8.
Piotrek ,mówiłem ci że nie poprawiaj po producencie, bo tak jak napisał Maciek , nie wiele poprawisz i kasa wydana na te przeciwwagi nie da ci satysfakcji. Darek
Tak Darku kolega emkaesiak udzielił mi info na temat tej antenki...na pw uzyskałem informację która mnie satysfakcjonuje czekam tylko na pogodę , drabinę i 4 metry rury aluminium żeby dołożyć do tego co jest,,,,,
Daj koniecznie rurę stalową grubościenną o średnicy 35-40mm.
6m stalowej rury masztu już mam fi 40 cewka anteny jest na ok 8,5 metra i do tego dołożę ok 3,5-4 m rury aluminiowej tak muszę wycyrklować żeby nie dawać odciągów,,,,,
Def. tak poza konkursem,bo my sobie,a temat sobie. Radmor pisząc 3 dipole 5/8 tak właśnie określa fachowo ten typ anteny,ale faktycznie po rozebraniu w środku widzimy trzy elementy o długości około 5/8 fali połaczone cewkami,które są przesuwnikami fazowymi. Faktycznie trzy dipole 1/2 muszą być połączone ze soba kablami współosiowymi o odpowiednich długościach ,aby każdy z dipoli pracował w zgodnej fazie i dotego te dipole muszą być w pewnych odległościach od masztu,tak jak kazdy standardowy dipol 1/2. Nazwa "trzy dipole" wzieła się od trzech brzuśców jakie wytwarza antena,podobnie jak trzy standardowe dipole 1/2 umieszczone jeden nad drugim. Od zysku energetycznego,który znowu jest zbliżony do trzech standardowych dipoli 1/2,oraz charakterystyki promieniowania,czyli bardzo spłaszczonej o niskim kącie elewacji.
Antena ta niczym nie różni się od tych,które wykozystuja krótkofalowcy.Niemal identyczna konstrukcyjnie jest Diamond F-23 Tu popularny radmor http://www.radmor.com.pl/...0&o_g=1&lang=pl Łączenie dipoli 1/2 przedstawia rys.
Ale ona nie ma przeciwwag i jest za krótka na 3*5/8 fali , jeszcze jakiś czas temu nazywali ją dipolami kolinearnymi 1/2 fali ale jak widać nawet w tej firmie zrobią wszystko aby było bardziej chodliwie bo 5/8 brzmi dumniej od 1/2 .
długość anteny 5.2 metra jest jak najbardziej odpowiednia dla 3x5/8,a radmor poprostu zaczoł nazywać rzeczy po imieniu idąc z duchem czasu,bo niekiedy zdarzało się im nazwać pewne przedmioty po starokomunistycznemu
Ja swoje a Def swoje z krzychoo robią wywody....... niekoniecznie w obrębie tematu Imax 2000 ....walczyłem dzisiaj z masztem po konsultacji z dario152 muszę jednak dać odciągi ( linka stalowa fi 4 machnełem z Juraczem za antenę 5/8 almasa ....jak skończę w tygodniu zapodam foty kawał anteny 7,3 m było z czym skakać po drabinie
[ Dodano: 9 Luty 2008, 23:37 ]
Przeciwwagi do Imaxa znajdziecie tu: http://www.bensons-funkte...-I-Max-Kit.html
Sovek dzięki ale ja nie szukam przeciwag gdybyś czytał od początku dokładnie temat to byś pewnie wiedział kolega Valus podawał też linki ale nie oto tutaj chodzi..
piotr rurzyca, może akurat te linki się komuś przydadzą; Sorry za OT
mam zamontowanego Imax-a dziś zmierzyłem swr MFJ z miernikiem natęzenia pola i okazuje się że odciągi wykonane z linki stalowej zadziałały jak przeciwwagi (zmieniła się rezystencja) muszą albo wymienić na linki z tworzywa albo przeciąć odciągi i powstawiać izolatory ebonitowe co proponujecie,,,,,,,,, ktos miał juz może podobna sytuacje
To normalne. Trzeba założyć izolatory na odciągach, jak gęsto nie pamiętam trzeba w google popatrzeć. Michał
Izolatory antenowe - takie "jajeczka"
pz
jajeczka kółeczka zwał jak zwał co zrobic i jak,,,,,,,,,,,
|
|