|
CB Radio i komercja.
WoM2 - Wszystko o Metin2 |
Czy można na paśmie obywatelskim używać reklamy? To pytanie skierowałem do UKE. Oto odpowiedź:
Szanowny Panie, w odpowiedzi na Pana e-maila uprzejmie informuję, że "CB Radio" działa na częstotliwości 26,960 -27,410 MHz. Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r.w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. Nr 138, poz. 972 z późn. zm.), nie wymaga pozwolenia używanie m. in.urządzeń przeznaczonych do używania wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz: a) typu PR27, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 135 , b) z emisją dwuwstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną dalej "DSB-AM", lub emisją jednowstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną dalej "SSB-AM", spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 433, przy czym dopuszczalna moc wyjściowa nadajnika dla DSB-AM wynosi do 4 W, a dla SSB-AM do 12 W (PEP). Jeśli "CB Radio" spełnia te wymagania, to może być używane bez pozwolenia radiowego. Na powyższych warunkach mogą być używane jedynie urządzenia "CB Radio" dopuszczone do obrotu lub oddawane do użytku (art. 153. ust 1. Prawo telekomunikacyjne), posiadające deklarację zgodności z zasadniczymi wymaganiami lub posiadające wydaną na podstawie wcześniejszych przepisów homologację, certyfikat zgodności.Producent lub jego upoważniony przedstawiciel wprowadzający do obrotu (sprzedawca) ma obowiązek dołączyć do urządzenia radiowego podlegającego obowiązkowej ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami, deklarację zgodności oraz informacje o przeznaczeniu danego urządzenia telekomunikacyjnego. W odniesieniu do urządzenia radiowego informacje o przeznaczeniu danego urządzenia powinny umożliwiać identyfikację kraju lub obszaru geograficznego, na którym dane urządzenie może być wykorzystywane (art. 158 ust. 2 i ust. 3 Prawo telekomunikacyjne). Żaden przepis, ani ustawy Pt, ani ww. rozporządzenie wskazuje, by tych częstotliwości tj. 26,960 -27,410 MHz nie można było używać do celów komercyjnych. Brak jest zatem przepisu zakazującego używania tych częstotliwości do takich celów.
Z poważaniem,
Mirosława Kędra Dyrektor Delegatury Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Szczecinie Al. Wyzwolenia 70, 71-506 Szczecin
Czyli nie możemy nikogo ganić za reklamowanie swoich usług # 19 czy jakimkolwiek innym kanale.
Duke ale w starym regulaminie z czasów lat 90 wyraźnie jest określone iż nie można było stosować do celów komercyjnych Poszukam w niedzielę będąc w domu starej legitymacji PAR a wcześniej PIR i zamieszczę odpowiedni zapis BTW. Jeśli nie będziemy gonić, to z radia zacznie robić się istna giełda i same reklamowanie ..... Sami wiemy jak dokucza Nam pytanie "kolego jak mnie słychać"...........
Właśnie takiego regulaminu czy przepisu poszukuję A za pomoc będę (będziemy) wdzięczny(i)
Moze tak nie dozwolone jest. 10. W paśmie CB niedozwolone jest: a) nadawanie i rozpowszechnianie informacji o charakterze politycznym, gospodarczym i innych stanowiących tajemnicę państwową, lub służbową, wszelkiej propagandy i reklamy, oraz wiadomości niezgodnych z zasadami współżycia społecznego, b) używanie słów wulgarnych i obraźliwych, c) używanie CB do prowadzenia działalności zarobkowej, d) nadawanie muzyki, e) nadawanie retransmisji, f) nadawanie na kanale, na którym ktoś inny rozmawia, g) nadużywanie haseł ,,RATUNEK" i ,,BREAK", h) używanie jako swojego, w całości, lub w części, przydzielonego, lub przeznaczonego do przydzielenia komu innemu, oficjalnego znaku wywoławczego.
Darson,
Podaj podstawę prawną!
Nie ma podstawy prawnej,ale od wielu lat zostayl ustalone przepisy przez uzytkownikow radia i takow do dnia dzisiejszego istnieja.Oczywiscie mozna sie reklamowac nikt nikomu nie zabroni ale to co uslyszymy od kolegow z radia po drugiej stronie lepiej nie pisac.
Moje doświadczenia i propozycja: 11 przykazań CBisty... CB-Radio przeznaczone jest do utrzymywania i prowadzenia łączności amatorskich z innymi użytkownikami CB-radio. Prowadzenie łączności musi odbywać się w zgodzie z obowiązującymi w RP przepisami użytkowania CB-radio. (rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r.w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. Nr 138, poz. 972 z późn. zm.), nie wymaga pozwolenia używanie m. in.urządzeń przeznaczonych do używania wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz)
1. Przed rozpoczęciem wywołania znajdź wolny od zakłóceń kanał który zaproponujesz swojemu partnerowi na prowadzenie łączności po jego zgłoszeniu. 2. NIGDY nie prowadź (rozmów) na kanale ratunkowym tj. 9 oraz kanale ogólnego wywołania tj. 19 i 28 3. Kanał - ogólnego wywołania (19 i 28) zajmuj możliwie krótko! 4. Wywołanie powtarzaj wolno i najwyżej trzy razy. 5. Między kolejnymi wywołaniami zrób przerwę na ~30 sek. i słuchaj bo być może ktoś cię woła. 6. Odpowiadaj krótko i wyraźnie. 7. Każdą sekwencję nadawania poprzedzaj swoim znakiem (skipem, nickiem) 8. Zwalniaj natychmiast kanał po usłyszeniu hasła RATUNEK. 9. Więcej słuchaj niż wołaj, a zrobisz wiele ciekawych łączności. 10. Pamiętaj, słyszy cię cały świat. 11. Nie uprzykrzaj życia innym użytkownikom CB.
Jest cos takiego jak,REGULAMIN ETEROWY
1. Posiadacz radiotelefonu CB zobowiązany jest do użytkowania go w sposób nienaruszający obowiązującego w RP porządku prawnego i zasad współżycia społecznego.
2. Właściciel urządzenia CB odpowiada za zgodny z przepisami sposób wykorzystania swojego radiotelefonu również przez innych niż on sam użytkowników.
3. Uchylony.
4. Uchylony.
5. Przed rozpoczęciem rozmowy należy upewnić się czy kanał jest wolny.
6. Na początku każdej rozmowy, oraz na każde żądanie korespondenta należy podać swój znak wywoławczy.
7. Na żądanie korespondenta należy podać aktualne miejsce nadawania.
8. W łączności CB obowiązuje odstęp międzykanałowy 10 KHz od częstotliwości zajętej.
9. Kanał 28 zaleca się wykorzystywać jako kanał wywoławczy.
10. W paśmie CB niedozwolone jest: a) nadawanie i rozpowszechnianie informacji o charakterze politycznym, gospodarczym i innych stanowiących tajemnicę państwową, lub służbową, wszelkiej propagandy i reklamy, oraz wiadomości niezgodnych z zasadami współżycia społecznego, b) używanie słów wulgarnych i obraźliwych, c) używanie CB do prowadzenia działalności zarobkowej, d) nadawanie muzyki, e) nadawanie retransmisji, f) nadawanie na kanale, na którym ktoś inny rozmawia, g) nadużywanie haseł ,,RATUNEK" i ,,BREAK", h) używanie jako swojego, w całości, lub w części, przydzielonego, lub przeznaczonego do przydzielenia komu innemu, oficjalnego znaku wywoławczego.
11. Kanał ,,9" (częstotliwość 27,060 MHz / + 5 KHz, modulacja A3E) jest Kanałem Ratunkowym PL-CB RADIO i jest przeznaczony wyłącznie do celów wzywania pomocy i pracy służb ratunkowych.
12. W sytuacjach nadzwyczajnych użytkownik radiotelefonu może zapewnić sobie pierwszeństwo przeprowadzenia rozmowy podając hasło ,,RATUNEK". Operatorzy pozostałych radiotelefonów zobowiązani są do zachowania ciszy radiowej aż do momentu przejścia tego rozmówcy na inny kanał, lub zakończenia rozmowy. 1) Hasło "RATUNEK" może być użyte jedynie w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa lub mienia.
13. W przypadku braku reakcji służby ratunkowej każdy użytkownik radiotelefonu ma obowiązek zareagować na odebrane hasło ,,RATUNEK".
14. W czasie prowadzenia akcji ratunkowej pierwszeństwo w eterze przysługuje w następującej kolejności: 1) stacja wołanej służby ratunkowej, 2) stacja Sztabu Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, 3) stacja wołająca o pomoc, przy czym stacji tej przysługuje pierwszeństwo w nawiązywaniu łączności, 4) inna stacja, która pierwsza zareagowała na wołanie o ratunek. Pozostałe stacje przysłuchują się jedynie i włączają się do akcji tylko na wyraźną prośbę stacji prowadzącej akcję ratunkową.
15. 1) Kryptonimy alarmowe na Kanale Ratunkowym PL-CB RADIO (9),oznaczają: 991 - Sztaby Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, 992 - jednostki Obrony Cywilnej, 993 - zespoły d\s nadzwyczajnych zagrożeń przy Wojewodach i Urzędach 994 - stanowiska dyspozycji inżyniera miasta 996 - Straż Miejska, 997 - Policja, 998 - Straż Pożarna, 999 - Pogotowie Ratunkowe. 2) W celu zrozumiałości wywołania dopuszcza się wywoływanie służby dyżurującej, używając jej nazwy i miejscowości, w której się znajduje np.: "Pogotowie Ratunkowe Gdańsk" 3) Wywołujący na Kanale Ratunkowym PL-CB RADIO ma obowiązek podać swój znak wywoławczy oraz imię i nazwisko, ratownicy zarejestrowani w Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej podają swój znak nadany przez Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej. 4) Powiadamiając służbę dyżurującą o zaistniałym wydarzeniu należy w sposób zwięzły podać następujące informacje, zachowując ich kolejność (1) Kto woła, (2) miejsce zdarzenia, (3) co się stało, np.: Wypadek drogowy cysterny, pożar stodoły, itp. (4) ilość osób rannych i skutki zdarzenia np.:,,4 osoby ranne w tym dwie nieprzytomne, a u dwóch uraz głowy i silne krwawienie", ,,zablokowana droga", „dwie osoby uwięzione w samochodzie” itp., (5) na tym należy relację zakończyć i czekać na dyspozycje służby dyżurującej, oddalić się z miejsca wypadku wolno tylko wtedy gdy służba dyżurująca nie zaleciła pozostania na miejscu, lub uzupełnienia informacji. (6) przy prowadzeniu łączności ratunkowej należy każdorazowo potwierdzić odebranie nadawanej informacji. 5) Posiadacz radiotelefonu CB w przypadku napotkania wypadku ma obowiązek zatrzymać się i dokładnie zorientować czy są osoby ranne i czy na skutek wypadku istnieje jakieś zagrożenie. W przypadku potrzeby interwencji służby dyżurującej jest on zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia odpowiedniej służby dyżurującej i w razie takiej konieczności pozostania do jej dyspozycji tak długo jak będzie to niezbędne.
16. Na hasło ,,BREAK" należy natychmiast na chwilę zwolnić kanał w celu umożliwienia nawiązania łączności i uzgodnienia przejścia na inną częstotliwość , lub przekazania krótkiej, ważnej informacji.
17. Pomiędzy nadawaniem, a odbiorem należy zachować krótki, około 1-sekundowy odstęp.
18. W razie przerwania, lub braku łączności telefonicznej, lub teleksowej, w czasie klęsk żywiołowych, lub w razie ratowania życia ludzkiego itp. posiadacz urządzenia CB ma prawo i obowiązek używać, lub udostępniać swoje urządzenie dla przekazania wiadomości mających na celu wezwanie i niesienie pomocy.
19. Praca urządzenia CB nie powinna przeszkadzać w pracy innych urządzeń CB.
20. W przypadku używania radiotelefonu CB w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami, Komisje Eterowe PL-CB RADIO mogą wnioskować o pociągnięcie sprawcy naruszenia do odpowiedzialności prawnej.
Rozumiem Twoją intencję, jest całkowicie zbieżna z moją! Chodzi o to, że zwracam uwagę "kolesiowi", że prowadzi reklamy, nadaje muzyczkę, opowiada durnoty, przeszkadzając pozostałym użytkownikom na # 19 czy 28... A "koleś" na to: Na jakiej podstawie zwracasz mi uwagę? To co ja mu mam odpowiedzieć? O regulaminach, które nie obowiązują o tradycji - która go nie obchodzi... A tak to mu powiem: Na podstawie przepisu czy ustawy (rozporządzenia) numer .... z dnia .... zabraniające tego typu procederu! Na co dzień, proszę go o wejście na nasze (zachodniopomorskie) forum CB i poczytanie o zasadach używania radia CB. Przeważnie to skutkuje... Grożenie sankcjami, które są wręcz niemożliwe do zastosowania, nic nie da. A będzie to martwe prawo nie do wyegzekwowania. Znam jeden przypadek z południa Polski (chyba ?Radom?), kiedy CBista namierzył ręczniakiem nadającego religijne teksty. Nakręcił film - czyli udokumentował. Sprawę oddał na Policję i ... czeka... Według mnie najwyżej ten "religijny "może dostać mandat za zakłócanie porządku - i odwoła się do sądu grodzkiego lub prokurator umorzy ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu...
Na takich gosci czyli cybal radio niestety nie znajdziemy nic,pelno jest takich co tylko przeszkadzaja i nic im nie mozna zrobic.
Sposób na "nawiedzonego": http://www.youtube.com/wa...feature=related
Lekki OT w kontekście ostatniego postu Duke'a.
Koleś w Starogardzie Gd. puszczał jakąś muzykę (umpa, umpa) na #19. Co chwilę przerywał transmisję (jakieś 5 minut nadawania/30 sekund przerwy) Pojeździłem w koło szukając źródła sygnału i znalazłem go na parkingu pod marketem. Odczekałem chwilę, aż przestanie nadawać, a potem krzyknąłem, że koleś znajduje się na tym i tym parkingu i siedzi w takim a takim samochodzie. Widzielibyście jaki dymek wyleciał spod opon, jak z piskiem wystartował z parkingu. O mało nie rozwalił wiatki z koszykami sklepu.
EOT
73!
|
|