|
Licencja rodiowca - egzamin
WoM2 - Wszystko o Metin2 |
Witam
Wie ktoś może na czym polega egzamin na licencję radiowca?
Czego można sie spodziewać??
Pozdrawiam Artur
Dario to chyba świeży adept tej sztuki. Zaczekaj a napewno odpowie.
dołączam się do pytanka kolegi Zippermanna z pytaniem jak wyglada kurs, ile trwa i ile taka przyjemność kosztuje.
Ja bym się jeszcze podłączył.
I o co (?) powiększa możliwości w eterze?
Hmmm mnie w URTIPie (czy innym tworze) w najbliższym czasie czeka uzyskanie świadectwa radiooperatora wymagane do PPL(A).
Z tego co wiem "egzamin" składa się z pytań o podstawowe rzeczy typu wykorzystywane pasmo, częstotliwości alarmowe, przykładowa korespondencja i jej zasady...
Nie wiem jak to ma się do Licencji, ale pewnie ni jak :>
Ja też bym się podłączył pod ten temat. Mnie też interesuje założenie bazy tyklo bym chciał jeż coś lepszego (o większej mocy itp.) sobie kupić i właśnie w związku z tym potrzebna chyba jest licencja czy coś podobnego.
w pasmie CB nie mozna nadawać legalnie z wiekszą mocą niż 4 W AM/FM i żadna licencja nie pomoże ,choć z tego co wiem panowie z UKE przymykają mocno oczy na wzmacniacze do CB gdy sie ma licencję UKF/KF
Def.
Wiec tak ,wszystko zależy którego stopnia chcemy zrobić licencję.Egzaminy 1-ego stopnia polegają na znajomości telegrafi (nadawanie i odbiór znaków telegraficznych -obecnie 40 znakow na minutę w sześciu grupach,a więc litery,cyfry znaki przestankowe,oraz wiadomości z zakresu elektroniki,co to są układy scalone,tyrystory,przetworniki elektroakustyczne itp.Teoretyczne wiadomości z elektryczności,elektromagnetyzmu,radiotechniki.Pytania np: jaka jest zalezność pomiędzy długością fali a częstotliwością,omów propagację fal radiowych w zakresie UKF,KFitp.Na licencję 2-go stopnia bez znajomości telegrafi.Co do kosztów to przedewszystkim :poświęcenie co najmniej pol roku na naukę,ale wszyscy mówią że nie jest tak źle na egzaminach ,jednym słowem można dostać . W styczniowym wydaniu ŚR zostały zamieszczone podstawowe wiadomości teoretyczne na egzamin i przykładowe pytania egzaminacyjne. Pozdrawiam i życzę wytrwałości
witam. na egzaminie tak jak pisał dario152, nie jest tak źle . jeśli ktoś miał doczynienia z tzw.DX-owaniem na 27MHz,ma nieco wiadomości,co to jest antena i do czego służy,czym jest radiotelefon,ma nieco pojęcia o różnicach między KF i UKF. to wystarczy nieco doczytać o band planach i przepisach BHP oraz P.POŻ.
na egzaminie wymagane są podstawowe wiadomości z tych zagadnień. obecnie wielu nowych krótkofalowców,to ludzie którzy zaczynali swoją przygode z radiem na paśmie CB,i tu własnie nauczyli się wielu rzeczy przydatnych na egzaminie.tylko niewielka częsć osób podchodzących do egzaminu ,chodziła na tzw."kurs"-czyli przygotowania praktyczno-teoretyczne,które odbywaja się najczęściej w lokalnym klubie krótkofalarskim. obecnie opłaty które ponosimy przy uzyskaniu "licencji" nie przekraczają 200zł(mnie to kosztowało 165zł .egzamin 75zł i wydanie pozwolenia radiowego 90zł).
zdając na kategorie B(bez telegrafi),po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu i po wydaniu pozwolenia radiowego, mamy mozliwość pracować w dwóch pasmach KF: 3.5MHz- 80m i 28MHz-10m.oraz powyzej 30MHz(VHF i UHF) z mocami do 50W
mając "licencje" mozna sobie całkowicie legalnie posiadać w domu czy samochodzie np. presidenta lincolna bo tak naprawde jest to transceiver na pasmo 10m czyli 28MHz. ale mało kto z tego powodu robi "licencje". bo dopiero na nizszych pasmach KF jest prawdziwa zabawa, a i popularne 2m i 70cm ma swoje uroki. pozdrawiam.
Mowiłem że nie jest tak źle,gorzej z telegrafią. ,ale zawsze można zrobić Kat.II lb jak kto woli kat.B,a w późniejszym terminie telegrafię.
ja raczej mam nadzieje ,że zniosą telegrafie tak jak to sie stało we wszystkich cywilizowanych krajach. titawa to już niestety przeszłość,dzisiaj emisje cyfrowe mają przyszłość. ale z drugiej strony czy spinanie radia z komputerem to jest nadal krótkofalarstwo? nie ma jak to tradycyjny mikrofon.
ja raczej mam nadzieje ,że zniosą telegrafie tak jak to sie stało we wszystkich cywilizowanych krajach. titawa to już niestety przeszłość,dzisiaj emisje cyfrowe mają przyszłość. W takim razie Kolego polecam Ci lekture "Świat Radio". Naweta bardzo zaawansowani radiowcy zawsze korzystają z dobrodziejstwa Morse'a. I uwierz mi to nie tylko sentyment.
73!!!
"Swiat Radio" przestałem czytac odkąd stał sie folderem reklamowym różnych firm. co do titawy to uczyłem się jej, i coś w głowie mi jeszcze zostało,ale mam na jej temat swoje zdanie. zresztą z pasm amatorskich zdecydowanie wole UKF,wiec nawet mi przez głowe nie przeszło aby się z niej egzaminować. a to ze ludzie jej uzywaja, owszem "starzy wyjadacze",modzi adepci krótkofalarstwa wolą jednak bawić się RTTY,SSTV,APRS.niektórzy nawet nie biorą mikrofonu do ręki. pozdrawiam.
Witam
Wie ktoś może na czym polega egzamin na licencję radiowca?
Czego można sie spodziewać??
Pozdrawiam Artur
Ja jednak polecam Ci następującą stronę. http://pzk.org.pl/index.p...page&pageid=190 Znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje. Sam egzamin wygląda zupełnie znośnie, choć nie należy liczyć na zbytnią pobłażliwość. Najlepiej to zapisz się do klubu. http://potpzk.waw.pl/ Egzamin sam zdawałem trzy tygodnie temu i wcale nie było tak źle. W każdym bądź racie życzę POWODZENIA. :pisanka:
Mundek które radio lepiej odbiera na 27 Mhz 555 czy IC735..? Def.
Mundek które radio lepiej odbiera na 27 Mhz 555 czy IC735..? Def.
Chyba chcesz mnie sprawdzić. "ALAN 555" to typowe radio CB. Pracuje tylko w zakresie 25.610 Mhz-28.315 Mhz typowym tylko dla radia CB, natomiast "ICOM IC-735" pracuje w zakresie 0,1Mhz-30,00Mhz. Oba radyjka różnią się więc, chociaż "IC-735" zawiera w sobie pasmo CB. Jednak, "IC-735" jest typowym radiem krótkofalarskim i gdy podłączysz do niego antenę krótkofalarską nie będzie ona odbierać pasma CB, żadna antena krótkofalarska nie będzie odbierać pasma CB. Natomiast podłączenie do niego typowej anteny CB jest bezcelowe, gdyż nie wykorzystujemy wtedy pełnych zakresów tego radia. Mimo, ,że będzie ono odbierać na antenie CB jej zakres, to jednak gorzej od "ALAN-a 555".
Odpowiadając na pytanie w zakresie 27,00Mhz będzie odbierać lepiej "ALAN 555"
nie ma się co obawiać egzaminu na kat.I ja zdawałem 2,5 roku i powiem tak że wszystko jest do nauczenia, wszystko zależy od motywacji i chęci, przepis to 30min codziennie solidnego trenigu słuchania telegrafii i za 4miesiące bez problemu zalicza się taki egzamin
tak też myślełem ,nie żebym chciał sprawdzić Cię tylko na razie wszystkie allbandery KF (jakie miałem szanse testować) nie mogły stawać w szranki z monobanderem KF, ale może za jakiś czas.. będą w stanie.
pozdrawiam Def.
EMP,2,5 roku to strasznie długo .
miało być 2,5 roku temu
EMP,2,5 roku to strasznie długo .
O co chodzi z tym 2,5 roku Nic nie jarzę.
kolega napisał ze od 2,5 roku ma licencję kat. 1 Def.
kolega napisał ze od 2,5 roku ma licencję kat. 1 Def.
Gratuluję koledze.
|
|