ďťż

szczerze mowiac watpie zeby cos strasznego sie stalo. Ale jakby raio wybuchlo , antena stopila a dom zawalil to daj znac to bedziemy wiedziec ze jednak cos sie stalo


Jak zestroić kabel antenowy?

1. Zmierzyć dokładnie odległość dzielącą antenę do urządzenia CB, a dokładny opis jak wyliczyć znajdziecie tu http://www.elektroda.net/radio/liczbacwiartek.html przyjemnej lektury.
podobno kabla sie nie stroi...
No. A teraz po dokładnych obliczeniach proponuję Ci zmierzyć odległość stacji od anteny dociąć odpowiednią długość i nie będzie żadnej różnicy.

73!!!


Opinie w tym temacie są podzielone każdy ma swoje zdanie, był nie raz przerabiany na różnych stronach ile osób tyle wersji. Wszystkie podręczniki o tematyce CB przedstawiają tą sprawe a jest istotna przy zakładaniu stacji,nie tylko długość kabla jak i rodzaj RG58 CZY RG213 .Tabelka ma pomóc osobom mniej wtajemniczonym przy zakładaniu bazy.
tylko p[amietaj ze wszystkie te dywagacje na temat strojenia kabla byly w czasach gdzie o jakosci nikt nie slyszal i kabel z jednej parti byl inny niz ten sam kabel z innej parti

i chodzilo nie o strojenie a dopasowanie kabla czyli o znalezienie jego impedancji
teraz kupijac kabel mozesz z dokladnoscia podana przez producenta powiedziec ze ma on 50 ohm
a spruboj to zrobic z kablem ruskim z lat 80 zycze powodzenia
Naprawdę kabla się nie stroi ......, jest to zupełnie zabobońskie przekonanie..

Def.
Def naprawde nie zauwazulem roznicy przy instalacjach anten
miedzy zestrojonym i niezestrojonym kablem

cale to strojenie ma na celu dopasowanie falowe kabla do anteny i radia
To co on pisze można by zasosować w przypadku gdy antena i kabel mają inną impedancję, a tak kabel ma 50 ohm i bez sęsu jest cięcie kabla bo nie zmieni to transformacji impedancji gdy obciążenia(antena) ma też 50 ohm.

Def.
sory Def zrozumialem twoja wypowiec jako ironie do mojej wypowiedzi moze przez te .....
Nawet nie wiem za co te 'sorry' ale jest ok.

Def.
za zle zrozumiany twoj post
A teraz juz wiem.., nic nie szkodzi
Def.
Wracając do tematu strojenia kabla tu zacytuje knige :CB i RADIOKOMUNIKACJA - Jerzy Michalina czas wydania współczesny dotyczy wszystkich kabli 50 omowych 213 czy 58 krajowe i inne. Cytat ; W praktyce,w szczegolności dla długich odcinków lini zasilającej strojenia jej dokonuje się z nastepujących powodów: -promieniować ma sama antena ,a nie linia zasilająca ,w zwiazku ztym należy doprowadzić do maksymalnego dopasowania z punktu widzenia powstania fali odbitej w samej lini przesyłowej -strojenie przewodu zajmuje mniej czasu niż strojenie anteny,podłanczamy opornik 50 om :szcztuczne obciążenie: zamiast anteny i sukcesywne skracanie przewodu do momentu uzyskania najkorzystniejszego wskazania reflektrometru. -dodatkowe ok.30cm przewodu jest na jego zestrojenie :czyli uciecie : -strojąc antene mamy pewność że stroimy najbardziej istotny element całego systemu nadawczo -odbiorczego ,który ma najwiekszy wpływ na zasięg sygnału oraz emitowanych zakłoceń i to powinno być pod najczestszą kontrolą odpowiedzialnego nadawcy. -każda czestotliwość ma inną długość fali w próżni ,a inną w każdym ośrodku dlatego istnieje możliwość wykorzystania nieparzystej liczby ćwierćfalowych odcinków przewodu do ewentualnej korekty dopasowania między nadajnikiem, przewodem i przewodem a anteną. KONIEC. Nic nie ma o ruskich kablach czy innych wynalazkach można podobny opiś znaleść w książce ANTENY CB -Wojciech Oszczak i inne tytuły poświecone tym tematom.A wnioski do ustalenia.
jasne kolego z tego jedyne co wywnioskowalem to autor pisze o dopasowaniu kabla do anteny i radia
czyli kazdy kabel ma tolerancje odnosnie 50Ohm i wlasnie autor pisze ze ta tolertancje trzeba stroic (dla mnie szkoda zachodu bo zysk nie pokrywa sie z wlozonym czasemi praca)

jeszce jedno pisze ze -każda czestotliwość ma inną długość fali w próżni ,a inną w każdym ośrodku
i z tym sie zgodze
ale wedlug rozumowania autora musial bys miec tyle kabli ile kanalow w radiu i na kazdy kanal dostrajac kabel

dziekuje ale ten autor pisze sam nie zastanawia sie o czym
Nie jest tak źle z kablami ,chyba że zalezy nam o poprawę rzędu 0,00001% , bo w praktyce gdy mamy idealne sztuczne obciążenie 50 ohm, to zmina długości nie przynosi żadnych zmian SWR, co innego gdy ono nie jest 50 omowe to wtedy róznicę widać .

Def.
Witam
Uważam że dopasowanie kabla jest ważne ale nie tym sposobem przedstawionym w linku z tabelką w książce Wojciecha Oszczaka jest wyraźnie napisane że kabel ma mieć długość 1/2 fali lub jej PARZYSTĄ wielokrotność razy wspł skrócenia(0,66). W książce tej obalił teorię nieparzystej liczby ćwiartek, mnie on przekonał. Polcam tą książkę.
Pozdrawiam
Ale on to pisał gdy chodziło o kabel do pomiarów SWR.., wtedy taka długość nie zmienia impedancji wyjsciowej przy obciążeniu innym niż 50Ohm.

Def.
i tu jest wlasnie pies pogrzebany kazduy czyta ale nie kazdy rozumie
nie obrazajac nikogo
Nie zgadzam się z tobą Def, szkoda że nie mam skanera. A może my mówimy o innych książkach moja nosi tytuł "Anteny CB" Wojciech Oszczak działy 6.4 i 6.6.
Pozdrawiam
Tak miałem tą książke, być może temat jest tam poruszony w dwóch róznych miejscach..

Def.
def to jak tak sądzisz ze kabla sie nie stroi to weż utnij jeden metr przy swojej antence i zmiz swr zobacz co ci pokaże
u mnie jest to bez znacznia, jeśli się zmienia to antena ma wysoki SWR i jest on kamuflowany przez kabel.

na następnym zlocie to się pokaże LIVE
Witam !
Większość użytkowników anten bazowych instaluje je i na długo zapomina o dogłądaniu anteny (cięzki dostęp - np. blok) . Def, Ty możesz sobie pozwolić na długość kabla dowolną, bo antenę masz pod stałym nadzorem i pewien jesteś instalacji, którą wykonałeś, a każdą usterkę szybko wyłapiesz. Ale strojenie kabla, dobór jego długości, jest właśnie po to , by wskaźnik podłączony między radio a kabel wyłapał zmiany stanu samej anteny a nie był kamuflowany przez kabel - jak sam napisałeś. Zazwyczaj najbardziej narażona na uszkodzenia jest sama antena (wiatr, ptaki, korozja itp) , kabel mniej. Myślę , że właśnie o to chodzi , by wykluczyć jak najwięcej możliwych błędów, usterek instalacji i ich szbkiego poszukiwania i diagnozy w razie, gdy coś jest nie tak - zmiana SWR. Jeśli wszystko jest tak jak należy (dobrane impedancje) , długość kabla nie powinna mieć większego znaczenia
Pozdrawiam
Busolub
no ja mam blok.. , cieżko z nadzorem, ale już i tak mam dosyćanten 5/8 fali , wolę1/4 są trwalsze i mniej szumią co daje lepszy odsłuch.

Gdy SWR samej anteny jest wysoki to poprawy na 100% nie bedzie przy docięciu przewodu na długość która zmniejszy SWR, to tylko i wyłącznie odciążenie nadajnika.

Dobry SWR anteny łatwo poznać po tym że nie zmienia sie on niemal w ogóle gdy zmieniamy długość przewodu antenowego.
ja swój sprzęt kupiłem od starego krótkofalowca. tagże on kopił mi antene stacjonarną i przewód do niej. na obu końcach tego przewodu (który kosztował 7,50 za m.b) zalutowałem elegancko wtyczki i zaizolowałem koszulką termokurczliwą. dodatkowo na zewnątrz przy antenie całą wtyczkę zaizolowałem większą koszulką żeby była szczelna.
owy krótkofalowiec powiedział żebym nic nie eksperymentował ze strojeniem kabla bo na antenie jest kielich strojeniowy i on to tego służy. pytałem go o te tzw. machery więc powiedział że to się nadaje dla tych którym się nie chce na dach wychodzić i ucina moc. pomógł mi zmontować i zestroić antene i działa klasycznie.

tak nan na swojej antenie:

KANAŁ FREQ. SWR
1 26,960,0 1,00
4 27,000,0 1,00
10 27,090,0 1,00
14 27,120,0 1,00
19 27,180,0 1,00
22 27,220,0 1,05
25 27,240,0 1,05
28 27,280,0 1,10
33 27,330,0 1,10
36 27,360,0 1,10
40 27,400,0 1,20

mierzone to było profesionalną SWR-ką
niedawno mieżyłem swoją (taką za 60zł) i wyniki są identyczne.
dodam że odległość od anteny mam ok 17metrów ale kabla mam zapas bo 30m który jest zwinięty na strychu. przy pomyślnych warunkach zbuduje wysoki masz i wykorzystam ten zapas przewodu ale to chyba nastąpi dopiero przy ociepleniu i urlopie

pozdrawiam wszystkich forumowiczów



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  Kabel
WoM2 - Wszystko o Metin2