|
Anteny bazowej Super Lemm 16
WoM2 - Wszystko o Metin2 |
Witajcie kolegowie, I stało się ... Dziś przywiozłem do siebie antenkę Super Lemm 16 którą dostałem od kolegi. Po pierwszych oględzinach stwierdzam, że oprócz konserwacji wymaga ona jednak remontu. Dielektryk który jest na wysokości cewki jest popękany.
W sklepie z materiałami żelaznymi kupiłem kawałek cudeńka służącego do wytaczania z niego tulejek. Popularnie, slangowo materiał ten nazywany jest teflonem choć teflon toto nie jest. zobaczcie o co mi chodzi
Czy można zastosować ten materiał? Czy wg Was potrzebuję wydrążyć ten zakupiony przeze mnie kawałek tworzywa? Np by wewnątrz anteny nie zbierała się woda.
I druga sprawa. Brakuje kilku przeciwwag. Niestety w moich stronach rurki aluminiowe o takim fi są nie do zdobycia. Czy mógłbym zastosować rurki miedziane lub mosiężne (jak w instalacjach CO) w miejscach gdzie brakuje aluminiowych?. Mocowanie jest do stalowej obręczy więc nie byłoby "pływania" na styku al/cu - takiego styku nie ma w tym mocowaniu.
I kolejna sprawa jak i czym wyczyścić tę antenkę. Osiem lat przeleżała w piwnicach a wcześniej kilka lat pracowała na dachu. Jest na niej trochę "patyny" Jak wyczyścić i zakonserwować?
Nie wolno łączyć aluminium z miedzią-w miejscach połączenia szybko powstanie korozja a co za tym idzie brak połączenia. Wyczyścić możesz papierem ściernym 2000, ale i tak nie na długo. Możesz ten materiał zastosować,jak masz znajomości w PKP to do uszynienia stosują takie i chyba maja tę samą średnicę zewnętrzną.
Kolegowie Sympatyczni Zmagam się z remontem mojej bazówki Jestem aktualnie przy odtwarzaniu połamanych przeciwwag Powinno ich być 16 (4x140cm i 12x100cm) tak jak na obrazku
aktualnie nie mam jeszcze brakujących "krótkich przeciwwag. Mianowicie mam krótkich już 8. Brakło mi materiału i zamówiłem rurki aluminiowe na brakującą jedną długą przeciwwagę i pozostałe 8 krótkich. Ale siedząc sobie wymyśliłem, że może zrobię coś niestandardowego. Rurki dostane 200cm i może by tak zrobić dodatkowe przeciwwagi 140 cm lub może nawet dłuższe. Poradźcie mi czy trzymać się pierwowzoru czy może pokusić się o zrobienie wynalazku jak na tym obrazku:
a może jeszcze inne długości mógłbym zrobić? Jak to wpłyni na pracę anteny?
Zmieni sie troszeczke jej charaktreystyka promieniowania. Lokanie mozesz nawet tego nie zauwazyc. Wplywu na SWR to raczej wiekszego nie bedzie mialo.
Co do poprzedniej wypowiedzi to proponuje przewierdzic na wylot ten walek "tefolonowy" i dodatkowo wcisnac do srodka pret z wlokna szkalnego - taki jak maja panowie z TPSA sluzacy do przeciagania przewodow. Dodatkowo wzmocni to dosc konkretnie caly ten dielektryk. Od strony promiennika proponuje zalac to zywica taka sluzaca do klejenia lodek. A co do odprowadzania wody to wystarczy wywiercic dziurke w promienniku na wysokosci gdzie konczy sie dielektryk wewnatrz promiennika oczywiscie po wyschnieciu zywicy Przeciwwagi tylko alu. Tak jak pisal Dario152,
Zmieni sie troszeczke jej charaktreystyka a zmieni sie na dobre czy złe?
a zmieni sie na dobre czy złe? Zdaje sie ze w tym miejscu gdzie jest dluzsza przeciwwaga to podniesiesz nieznacznie kat promieniowania anteny do gory o pare stopni. Z punktu widzenia dalekich lacznosci po fali odbitej wyjdzie to na plus... a na lokalu moze nieznacznie wyjsc na minus. Pisze "moze" bo wcale nie musi Generalnie czym wiecej przeciwwag w antenie tym lepiej i czym one sa dluzsze to jeszcze lepiej. Najlepiej gdyby mialy 1/4fali czyli ok. 2,75cm Co do dlugosci przeciwag - czym jest dluzsza to trzeba ja zrobic stopniowana bo sie zacznie wyginac od ciezaru wlasnego, ptaszkow czy nawet wiatr bedzie mial na to dosc spory wplyw. Kiedys bawilem sie w przerabianie anten. Robilem to na bazie starej sigmy12 ktora byla antena 5/8 ale typu rozwartego. Przerobilem jej najpierw cewke na zwarta (bezpieczniej dla wyladowan atmosferycznych) a potem bawilem sie z przeciwwagami i przerabialem tez izolator. Fajne czasy... kosz to dlugich przeciwwag zrobilem z blachy stalowej o grubosci chyba 3mm. Generalnie z tego co wpadlo wtedy w reke.
|
|