ďťż

Pytanie jak w temacie (na forum nic o tym znaleźć nie mogłem)
Jak powinna być podłączona Cewka w antenie bazowej 1/2?
U mnie wygląda to tak że środkowy bolec jest przylutowany do początku zwoju, potem 2 zwoje dalej jest przylutowana masa i do samego końca przylutowany jest kabel który z kolei łączy się z całym promiennikiem.
Teraz pytanie, wyczytałem że pomiędzy bolcem na kablu tym co się przyłącza do radia a masą na tym kablu powinien być opór 50ohm a jak ja to sprawdzam to wychodzi ok 3,3-4.
Czy coś jest źle podłączone czy porostu jest jakoś inaczej w antenach bazowych??


Witaj Endriu !
Tego nie da się zmierzyć omomierzem , to są reaktancje pojemnościowa lub indukcyjna, a oporność rzeczywista powinna być bliska "0" - pewnie miernik jest niezbyt dokładny
Pozdro
Busolub
aha... to mam problem... Bo antenka nie chce nadawać... nawet nie wychyla się s-meter.
Być może to wina słabej masy ale to jeszcze spróbuje poprawić.
Chodziło mi głównie o to czy właśnie tak powinno to być podłączone w cewce. Bo po niej widac że była zmieniana i luty jeszcze świeże.
Endriu ,
jeśli coś było grzebane przy cewce przez kogoś , kto nie wie o co chodzi, to możesz mieć problem - to nie jest tylko kwestia przewodów i ich polutowania
Busolub


najtańsza antena 5/8 czy 1/2 ma tak połączenia (to jest 5/8)
Przy okazji chciałbym zapytać po co w ogóle cewka przy antenach ćwierć- i półfalowych. Uczono mnie, że aby antena mogła wpaść w rezonans i emitować sygnał, musi mieć długość przynajmniej 1/4 długości fali. Lepszą efektywność mają anteny półfalowe, a najwyższą osiąga się przy 5/8 fali. W przypadku anten jeszcze dłuższych, np. całofalowych, większość energii jest promieniowana pionowo w górę i bezpowrotnie tracona.
Ponieważ jednak ćwierćfalowa antena na pasmo CB (2.75m) byłaby zbyt długa by bezpiecznie zainstalować ja na samochodzie, stosuje się anteny krótsze, a brakujące centymetry są kompensowane przez umieszczoną w podstawie cewkę. W przypadku anten półfalowych nie ma czego kompensować, więc po co cewka?
ale antena 1/2 fali potrzebuje do zasilania wysokiego napiecia a bardzo małego natężenia - jest to ant. wysokoimpedancyjna , potrzebuje do pracy transformatora impedancji i to własnie on jest zrobiony z podobnych cewek jak do 5/8 fali.
udało się!! poprawiłem luty (zostawiłem je tak jak były) przykręciłem lepiej antenę do tymczasowego masztu i zaczęła działać
po pół godzinnym strojeniu (ehh brak wprawy) zszedłem z SWR w granicach 3 do 1.2-1.3.
Jak narazie sprawdzam co potrafi (podłączona pod mobila) ale zasięg jest super.
Teraz zostało zrobić maszt na kominie i go porządnie uziemić (to uziemienie było przyczyną wysokiego swr).

[ Dodano: 3 Maj 2007, 20:15 ]



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  Cewka w antenie bazowej 1/2
WoM2 - Wszystko o Metin2