|
Łączność na wstęgach
WoM2 - Wszystko o Metin2 |
Kurcze dużo słuchałem ale nie zwróciłem na to uwagi Jak wymawiamy po angielsku i polsku z resztą też Słowa: CQ CQ CQ DX?? Po angielsku to będzie: se-kju, se-kju, di-eks?? Bo jakaś głupawka mnie wzięła i za cholere nie wiem jak to prawidłowo wymówić aha i jak się wymawia znak wywoławczy, na 161 BD 106 to będzie po angielsku one-six-one BRAVO DELTA one-zero-six, czy one hundred sixtyone BRAVO DELTA one hundred six?? Od razu mówie, że nie wiem jak to się pisze, z tąd te błędy Wiem że ten post moze się wydawać DX-maną dziwny, banalny i śmieszny ale od czegoś trzeba zacząć, a zanim poleci moje wywołanie w eter, to wolę wiedzieć jak to się gada
73! aha i jak się gada 73?? seven-thre czy seventythree for you??
o i jeszcze kody Q
np. QTH jak to będzie po angielsku??
zero po angielsku to napoewno "ou" (fonetycznie) wiec numer bedzie np.: one ou six
tak mi sie przynajmniej zdaje
73
zero też jest w porządku.
u mnie wychodzi bardziej si-kju si-kju de-yks albo si-kju si-kju delta xray
one six one łatwiej do zrozumienia chyba tez
73 to jedno i drugie uważam że jest OK
qth: kju-ti-ejdż
pozdrawiam, BD103
Aha, no i na nauczyłem się że na naszym polonijnym 161 się pomija i woła tylko BD106
Dzięki pki, masz u mnie punkcik
Pozdr.
O fajowo Ostatnio dwie łączności na wstążkach zrobiłem, 60km i 105km i na granicy słyszalności, pewnie bez odbicia były
A na 27555 jeszcze się nie dogadałem. Ale dobrze się na cluster.dk zarejestrować, od razu widać jak coś się dzieje, a trochę się działo dziś z rana.
Ostatnio dwie łączności na wstążkach zrobiłem, 60km i 105km i na granicy słyszalności, pewnie bez odbicia były To na pewno była łączność na "przyziemnej"
Tak na marginesie Zabieracie sie za transgraniczne łaczności bez elementarnej znajomosci języka? Pomijam kwestie legalnosci takiego procederu, bo to dyskusja na dlugie strony i bezowocna. Kazdy jest mam nadzieje na tyle dorosly ze wie co robi. Czesto slysze sasiada, wolajacego na SSB, a pozniej probującego rozmawiac. To nie wiecej tak: Ja slyszec Cie RADIO 5 SANTIAGO 9. Ja nadawac z Polska. Co to jest to radio i santiago? Raport? Raport jest raport i podaje sie go jako dwu(ewentualnie trzy lub jedno) cyfrowa liczbe. Poszperajcie wokól siebie, powinniscie trafic w koncu na jakiegos krótkofalowca. Jestem pewien ze wszystko wytłumaczy. Sporo ludzi na pasmach amatorskich ma swoje "korzenie" w pasmie 11m. Znakomita wiekszosc, choc nestety nie wszyscy, bardzo szybko odzwyczaja sie od sformulowan typu: ogolny Kalisz (tu mozna wstawic kazde miasto) - kto to jest ten OGÓLNY?
Pozdrawiam z drugiego konca swiata. (Doha, Qatar)
Wydaje ci się ze wiesz gdzie dzwonią ,ale tak naprawdę to nie bardzo wiesz czy dzwon ,czy lemiesz ,gdybyś posłuchał krótkofalowca to pewnie wogóle nie wiedziałbys o co w tym wszystkim chodzi. Ja po angielsku to tylko malboro i halo do słuchawki,a zrobiłem różne części swiata w paśmie 11metrów. Jeśli się określisz czy chcesz wiedzieć naprawdę co w tym jest grane ,czy tylko czysta drwina z kolegów którzy początkują na DX, to mogę ci po troszę wytłumaczyć.
Dario, z tym posluchaniem krótkofalowca mogłbys sie zdziwic. Naprawde. Śmiesza mnie tylko proby nawiazywania lacznosci bez ELEMTARNEJ znajomosci jezyka. Pewnie, nie kazdy musi miec FCE, ale pare zwrotów to by wypadalo dobrze znac. A swoją drogą - dawno, dawno temu PZK wydal skrypt z tranaslacja tekstów najczesciej uzywanych w łacznościach. Ktos to jeszcze powinien miec, trzeba tylko popytac. A jesli chcesz juz podyskutowac, to raport podajemy w formie zespolu cyfr, czyli np krótko "Raport dla Ciebie 59" co oznacza (R)eadability 5 (S)trength 9 czyli tlumaczac na "ludzki" doskonala czytelnosc i wyjatkowo silny sygnal. Jesli mamy do czynienia z lacznoscia telegraficzna, dodajemy (T)one , podajac telegrafia np 599 W lacznosciach przez przemienniki podajemy tylko R A nie jakies tam radio, santiago i bog wie co jeszcze.
Śmiesza mnie tylko proby nawiazywania lacznosci bez ELEMTARNEJ znajomosci jezyka. Zapewne jak robiłęś swoje pierwsze łączności od razu byłeś w tym debeściakiem...
73!!!
Widzisz Truckmaniak, jak robilem swoje pierwsze lacznosci, to glownie z rosjanami, bo akurat tym jezykiem poslugiwalem sie wowczas dosc sprawnie. Na lacznosci anglojezyczne poczekalem, az poznam ten jezyk w stopniu bodaj elementarnym. Wybacz, jak mozna porozmawiac przez radio, jak sie ktos pyta jak prawidlowo wymawiac CQ. BTW - CQ uzywa sie raczej na telegrafii.
Ale koncze na dzisiaj bo za chwile musze ganiac na lotnisko, coby do Najjasniejszej powrocic.
Wybacz, jak mozna porozmawiac przez radio, jak sie ktos pyta jak prawidlowo wymawiac CQ. Po to , żeby wiedzieć jak to się wymawia. Po to, żeby zgłębić swoją wiedzę. Włąśnie po to tyle czasu spędzamy na tym Forum, żeby w razie możliwości ludziom rozwiewać ich wątpliwości. Nikt nie urodził się Alfą i Omegą i ja tu nie widzę żadnego powodu do dyskryminacji. Każdy człowiek uczy się przez całe życie, a radio nie jest zarezerwowane tylko dla ludzi znających perfekt angielski. Skoro ktoś "kaleczący" jakiś język znajduje rozmówcę, któremu to nie przeszkadza, to ja nie widzę żadnego problemu.
73!!!
Cressi, przestań dyskryminować i wytłumacz. Poza tym czuje się oskarżony przez Ciebie o brak znajomości języka
Cressi,już kiedyś na forum prowadziłem rozmowę na temat uzaleznienia członkostwa w klubach od ilości potwierdzonych łączności.Rozmowa nabrała rozmiarów gigantycznych i skończyłem ją ponieważ nie wnosiła nic konkretnego,w tym temacie tez tak zrobię. Piszesz o elementarnej znajomości języka angielskiego i z wypowiedzi twojej wynika że jeśli -???-zrobiłeś łączności to tylko w języku rosyjskim,bo innego nie znasz-to za dużo nie pogadałes. Pamiętaj że CB ,to nie krótkofalarstwo i tu łącznośc wygląda trochę inaczej i prowadzenie rozmowy wygląda trochę inaczej.Naczytałeś się chłopie ,to o czym napisałeś jest w wielu książkach,ale lepiej jest pisać z własnego doświadczenia.Coś mi się wydaje że czytałem ciebie na innych forach (sądzę po sposobie wypowiedzi)i nie dali tam tobie pogadać. Na tym forum nie ma zbyt wielu radiowców i radioamatorów ,więc zamiast krytykować tych co zaczynają i się uczą ,przekaż swoją wiedzę ,tego wymaga etyka.
Ehh, elementarnie znam angielski (właśnie pisałem test z poziomu elementary) i zdałem... Ale po prostu nie wiedziałem żę to się gada tak ot, po angielsku, to wszystko. Przykładowo pytałem się siostry (nauczycielka angielskiego) jak się to czyta i odpowiedź brzmiała: po angielski to tak i tak... a po radiowemu to nie wiem A pozatym 99% tego co napisałem w moim pierwszym poście było poprawne. Przyznaje się bez bicia, że dopiero bardzo powioli wkraczam w świat DX, bo i radio ze wstęgami mam niedługo... A co do raportów to rzeczywiście krótkofalowcy podają je w postaci kąbinacji 2-óch liczb. Ale krótkofalowcy zazwyczaj uważają się za lepszych i raczej nie porównywałbym ich do 11m dX manów (nie chcę ich urazić, bo oni przecież są lepsi.. ) Myślę że podanie raportu w ten sposób:"raport for you: radio 4, santiago 9, maik to you" nie jest zbrodnią...
73!
hmmm... pierwszy raz słyszę że nieznajomość języka jest przeszkodą w nawiązywaniu łączności dx. po to stworzono kody i skróty, aby można było w sposób uniwersalny porozumiewać się z drugą stacją. 90% stacji na 27.555 ma kłopot z angielskim, a jednak zupełnie spokojnie robią kolejne qso.
btw. w znakomitej większości poradników (pomijam niektóre pierdoły w publikacjach elektronicznych dostępnych na allegro) raport podajemy: radio, santiago. To nie jest KF panie Cressi i nie obowiązują tu wytyczne PZK.
|
|