|
SWR-miarki z allegro a ich jakość...
WoM2 - Wszystko o Metin2 |
Nie wiem czy czasem nie było ale ponieważ rynek zalewa ostatnio straszna ilość badziewnych SWRmiarek, a nie każdy dysponuje MFJ-tem postanowiłem podzielić się metodą sorawdzenia miernika z jaką zaznajomił mnie pewien fachowiec
Potrzebne będzie radyjko, antena i miernik który chcemy sprawdzić.
1.Podłączamy miernik między radyjko a antene jak to normalnie podczas sprawdzania SWR. 2.Przełącznik na FWD, naciskamy gruche i ustawiamy miernik na pozycji set 3.Przełącznik na REF, naciskamy gruche i odczytujemy SWR. 4. Zapamiętujemy pomiar - niech to będzie np 1,3 5. Nie DOTYKAJĄC potencjometru miernika, zamieniamy miejscami przewody z tyłu miernika - czyli podłączamy odwrotnie niż normalnie 6.Przełącznik miernika na FWD i naciskamy gruche.
Miernik dobry MUSI pokazać identyczną wartość SWR jaką zmierzyliśmy wcześniej, o ile nie zmienialiśmy nastawy potencjometru. Jeżeli jest inaczej - miernik jest DO BANI bo nie jest symetryczny i fałszuje pomiary. Sprawdziłem w ten sposób 2 mierniki - Maas i Farun. Maas wyszedł na 1,3 1,5 a farun no cóż 1,5 i 2,5 tak że prosze bardzo
Musze to sprawdzić u siebie, bo nawet nie wiem czy mój mierniczek dobrze wskazuje. Kupiony na allegro do własnego użytku (żeby nie uszkodzić radyjka). A mierniczek mam taki MAAS SWR 221P tani i ciekawe ile wart.
Ciekawa rada.
Pozdrawiam
Mam wrażenie że ktoś źle cię poinformował. Przekładaniem anteny do innego gniazda sprawdzisz ale wskazania mocy FWD i REF. Po zamianie będziesz miał odwrotne wskazania. Wartości takie same ale moc odbita będzie wypromieniowaną i odwrotnie.
Mam wrażenie że ktoś źle cię poinformował.
nie kolego, zostałem na 100% dobrze poinformowany
Po zamianie będziesz miał odwrotne wskazania. Wartości takie same ale moc odbita będzie wypromieniowaną i odwrotnie.
zgadza się ! ALE TYLKO WTEDY gdy miernik będzie wykonany poprawnie (symetryczność), w przeciwnym razie wskazania NIE BęDą takie same i to nam właśnie powie o jakości miernika.
73!
tak tylko mylisz wskazania mocy ze wskazaniami SWR.
Witam ! wlasnie dzis dokonalem zakupu miarki Maas K-swr 222P, Sprawdze twoj patent, mam nadzieje ze wszystko bedzie ok
zerknij na schemat miernika WFS. Nie jestem żadnym ekspertem, ale nawet taki laik jak ja widzi że to powtórzony 2x układ który w zależności od ustawienia przełącznika mierzy natężenie (mikroamperomierz) prądu przepływającego raz przez jedną raz przez drugą linię pomiarową. Można zatem zamienić kable i odwrócić "znaczenie" przełącznika REF/FWD i mamy ten sam miernik SWR ale "w drugą strone". Tak że opis eksperymentu jaki przekazałem obnaża wadę źle wykonanego SWRmetra, zwłaszcza jeśli linie pomiarowe (płytka) są wykonane niesymetrycznie, bądź elementy użyte do budowy nie mają identyczne (zbliżone) parametry. W dalszym ciągu uważam, że taki test jest wiarygodny.
ze zchematu wynika,ze jest tak jak mowisz wiec karzdy pomiar powinien wskazywac to samo. A jak bedzie w praktyce to sie przekonamy
zerknij na schemat miernika WFS. Nie jestem żadnym ekspertem, ale nawet taki laik jak ja widzi że to powtórzony 2x układ który w zależności od ustawienia przełącznika mierzy natężenie (mikroamperomierz) prądu przepływającego raz przez jedną raz przez drugą linię pomiarową.
Ja właśnie dlatego że jestem laikiem wolę aby wypowiedział się ktoś kto się na tym zna. Jeżeli to takie oczywiste to po co producent oznaczałby wejścia antenowe? Nadal twierdzę że to co opisujesz odnosi się do pomiaru mocy. Ja mam miernik Diamonda SX-200. Nie jest to najtańszy badziew ale wyrób znanego i cenionego producenta. Na moim mierniku za nic nie moge uzyskać efektu opisanego przez ciebie. Przy jednym podłączeniu pomiar jest OK natomiast przy odwrotnym jest zupełnie co innego. Twierdzisz zatem że Diamond robi kiepskie mierniki?
U mnie w mierniku Albrechta wskazania po podłączeniu w obie strony są identyczne 1,1/1,1
Nie mam pojęcia z miernikiem Diamonda być może różni się zupełnie budową/działaniem od prostych SWR-metrów i stąd doświadczenie się nie "udaje". Musi w temacie wypowiedzieć się ktoś uznany na forum
U mnie w mierniku Albrechta wskazania po podłączeniu w obie strony są identyczne 1,1/1,1
czyżby wyjątek potwierdzający regułe ?? Rozebrałem oba swoje SWRy i ich schemat zdjety z płytki jest żywcem zdarty z tego który wkleiłem (na diodach nie widze oznaczeń typu).
We farunie który nie chce działać wg opisanego przeze mnie experymentu, rezystory różnią się wartością i stąd chyba te odchyłki. spróbuje po południu wlutować 2 PRki i sie nimi dostroić, potem je wylutuje i dobiore odpowiedniej wartości rezystory stałe.
Musze tylko sobie zmajstrować obciążenia o różnej impedancji do testów bo przecież nie będe rozstrajał anteny żeby mieć różne pomiary SWR.
Temat mnie ciekawi więc na bank nie popuszcze
też jestem ciekawy testów. Tak więc masz moje błogosławieństwo Ten mój Diamond być może nie jest symetryczny albo jest uszkodzony
Powiem tylko że eksperyment sie powiódł. Wywaliłem rezystory 100R z tego schematu i zastąpiłem je potencjometrami 25-obrotowymi 200R. Miernik daje sie tak ustawić żeby pokazywał taki sam SWR czy to "w lewo" czy "w prawo", a wskazania na sztucznych obciążeniach 50, 75, i 100 są mocno zbliżone do oczekiwanych. Teraz trzeba by wywalić te potencjometry i wlutować na ich miejsce skonstruowaną właściwie rezystancje zastępczą i będzie można się tym farunem posługiwać, choć to nadal nie zmienia faktu że wszelkie miernictwa w cenie bliskiej 50zł to są straszne shity!
Generalnie jestem bliski zamówienia Nissei-TM4000 ale skutecznie jak na razie zniechęca mnie jego cena, bo za te pieniądze można sobie zrobić VNA3p....
OK więc i ja porobiłem testy i jest podobnie do tego co opisujesz. U mnie jest tylko ta różnica że po zamianie miejsc zmienia się również znaczenie przelączników. SWR to później jest CAL i w drugą stronę czyli CAL jest SWR. Czyli zgadza się.
Brawo loccutus dobra robota
[ Dodano: 7 Kwiecień 2007, 22:10 ]
Promiennik raczej nie jest za krótki o ile to nowa antena to zwykle dają zbyt długie. Miernik można doprowadzić do ładu ale przydałoby się zrobić to przy pomocy doświadczonej ręki i sztucznego obciążenia, do tego czasu ja przynajmniej patrzyłbym na jego wskazania z przymrużeniem oka.
wyjścia widzę takie:
- podjechać do kogoś kto dysponuje miernikiem ale jakimś konkretnym, Diamond, Nissei, VNA lub MFJ, i zestroić antenę we właściwy sposób -podjechać do kogoś kto ma "zmysł lutowniczy"+zaplecze i próbować ten miernik doprowadzić do ładu, a potem przy jego pomocy stroić antenę - nie przejmować się i nadawać hehehe
loccutus, dobrze prawisz. Na początek proponuję skonfrontować wskazania miernika z jakimś innym. ja swojego Maas'a sprawdzałem z innymi i o dziwo jest OK.
73!!!
|
|